GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

/ / AKTUALNOŚCI

W dniach 24-29 kwietnia 2022 odbyła się wycieczka w Góry Świętokrzyskie. Bardzo bogaty program obejmował zwiedzanie Kielc, a w tym Starego Miasta, wzgórza katedralnego i rezerwatu geologicznego „Kadzielnia”, Świętej Katarzyny z Muzeum Minerałów i Skamieniałości oraz wejściem szlakiem turystycznym na Łysicę. Następnie zwiedziliśmy ciekawe Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi oraz weszliśmy szlakiem turystycznym na Święty Krzyż. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie zespołu klasztorno – kościelnego Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego oraz wejście na platformę widokową nad Gołoborzem.

Następne atrakcyjne miejsca, które mieliśmy okazję zwiedzić to Skarżysko Kamienna, a w tym Muzeum Orła Białego, Starachowice z Muzeum Przyrody i Techniki, które znajduje się w kompleksie Zakładu Hutnictwa Żelaza i wystawa samochodów produkowanych przez zakłady starachowickie oraz specjalnie przygotowana wystawa paleontologiczna: gady, płazy, dinozaury naturalnej wielkości.

Kolejnym naszym przystankiem był Wąchock i zwiedzanie klasztoru cysterskiego z 1179 roku, w krużgankach krypta grobowa mjr. Jana Piwnika Ponurego, na zewnątrz panteon patriotyczny poświęcony Świętokrzyskiemu  Zgrupowaniu AK.

Kolejny dzień spędziliśmy w Sandomierzu – zwiedzając kolegiatę, wzgórze Świętojakubskie, podziemną Trasę Turystyczna oraz rozkoszując się widokami w trakcie rejsu statkiem po Wiśle. Dodatkowo po przejeździe do Ujazdu zwiedzaliśmy Zamek – Pałac „Krzyżtopór” z XVII wieku.

Była to największa budowla pałacowa w Europie z tamtym czasie, fortecę wzniesiono na wzór kalendarza i zachowano formułę pallazo in fortezz.

Na zakończenie wyjazdu odwiedziliśmy jeszcze Jaskinię ,,Raj” – najpiękniejszą jaskinię w Polsce tworzącą kompleks korytarzy i komnat przyozdobionych stalaktytami, stalagmitami oraz Park Etnograficzny „Muzeum Wsi Kieleckiej” w Tokarni z drewnianą architekturą dawnych wsi i miasteczek regionu. 

Uczestnicy wrócili zachwyceni, pełni nowych wrażeń i wiedzy oraz gotowi na kolejne nasze wycieczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *